Nova Masters Main Site Practice & Events Calendar
March 2019
SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
1
SPRINT/FINS
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
2
INTENSIVE
NORTHWOOD HS
8:00-9:00am (Mike)
3
CALTECH Pentathlon
50 of each stroke & 100 IM
4
MIDDLE DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
5
SPECIALTY/TEST SET
WAC
6:00am (Kim T.)
11:00am (Jim)
12:00pm (Jim)
6
DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin S)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
7
COACHES CHOICE
WAC
6:00am (Kim)
11:00am (Mike)
12:00pm (Mike)
8
SPRINT/FINS
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
9
INTENSIVE
NORTHWOOD HS
8:00-9am (Robin)
Pasadena Reverse Triathlon & Duathlon
(Coach Mike attending)
TIME CHANGE
"Spring Forward" 1 hour before going to bed.
Don't be late to practice on Sunday.
10
TIME CHANGE
"Spring Forward" 1 hour. Don't be late to practice
TECHNIQUE
NORTHWOOD HS
8:00-9am (Mike)
11
MIDDLE DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
12
SPECIALTY/TEST SET
WAC
6:00am (Kim T.)
11:00am (Jim)
12:00pm (Jim)
13
DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin S)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
14
COACHES CHOICE
WAC
6:00am (Kim)
11:00am (Mike)
12:00pm (Mike)
15
SPRINT/FINS
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
16
INTENSIVE
WAC (Dive Pool)
8:00-9:00am (Mike)
17
TECHNIQUE
WAC (Dive Pool)
8:00-9:00am (Mike)
Matt Biondi SCY Meet
Cal Lutheran, Thousand Oaks
18
MIDDLE DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
19
SPECIALTY/TEST SET
WAC
6:00am (Kim T.)
11:00am (Jim)
12:00pm (Jim)
20
DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin S)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
21
COACHES CHOICE
WAC
6:00am (Kim)
11:00am (Mike)
12:00pm (Mike)
22
SPRINT/FINS
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
23
NO PRACTICE
24
TECHNIQUE
NORTHWOOD HS
8:00-9am (Mike)
25
MIDDLE DISTANCE
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
26
SPECIALTY/TEST SET
WAC
6:00am (Kim T.)
11:00am (Jim)
12:00pm (Jim)
27
DISTANCE
SOKA
5:45am (Max)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
28
COACHES CHOICE
WAC
6:00am (Kim)
11:00am (Mike)
12:00pm (Mike)
29
SPRINT/FINS
SOKA
5:45am (Robin)
WAC
6:00am (Mike)
7:00am (Mike)
10:00am (Mike)
11:00am (Mike)
12:00pm (Rachel)
30
INTENSIVE
WAC (Dive Pool)
8:00-9:00am (Mike)
31
TECHNIQUE
WAC
8:00-9:00am (Mike)